2017. április 5., szerda

Élet a diszkriminatív szongbun rendszerben Zainichi koreai szülők gyermekeként

Ma Jo Chung Hee-vel fogunk beszélni, aki két, japánból hazatelepített, észak-koreai zainichi gyermeke. Jo-val az észak-korai társadalomban ért diszkriminációról fogunk beszélni, melyet gyermekként élt át. 

Kérlek, mutatkozz be.

Pyongsongban éltem, Dél-Pyongan tartományban, mígnem 2011 februárjában disszidáltam. 2011 áprilisában Dél-Koreába költöztem, azóta is ott lakom.

Úgy tudom, a szüleid japán-koreai bevándorlók, akiket zainichi koreaiakként ismernek.

Igen. Bár Észak-Koreában születtem, a szüleim eredetileg Japánban éltek. Apám és anyám is Hiroshimában lakott, míg 1960-ban vissza nem telepítették őket Észak-Koreába. Én ott születtem, 1963-ban.

Korábbi cikkünkben azt mondtad, besoroztak az Ifjúsági Rohamcsapatba a songbun rangod miatt, amely kasztrendszer a család politikai háttere és hűsége alapján határozza meg a társadalmi helyzetet. Miféle diszkriminációval szembesülnek Észak-Koreában a Japánból származó koreai kisebbség?

Észak-Koreában a szongbun-rendszer a lakosságot három csoportra osztja: a "mag", az "ingadozó" és az "ellenséges" osztályokra. A hazatelepített polgárok és leszármazottaik automatikusan az "ellenséges" osztályba sorolódnak. Számukra nagyon nehéz a politikai érvényesülés. Hogy úgy mondjam, nincs lehetőségük belépni a politikai körökbe.

Ez bizonyára azt jelenti, hogy személyesen is sok esetben tapasztaltad meg a diszkriminációt.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése